REGULAMIN KORZYSTANIA Z USŁUG
W ZAKRESIE DOSTAW ENERGII CIEPLNEJ
ŚWIADCZONYCH PRZEZ
MIEJSKIE PRZEDSIEBIORSTWO ENERGETYKI CIEPLNEJ
SP. Z O.O. W LESZNIE
Leszno, wrzesień 2001r.
ROZDZIAŁ I
Postanowienia ogólne:
1. Regulamin świadczenia usług w zakresie dostaw energii cieplnej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Lesznie, zwany dalej Regulaminem, określa zasady i warunki korzystania z usług świadczonych przez Spółkę w zakresie dostawy energii cieplnej.
2. Regulamin ma na celu:
utworzenie warunków ochrony interesów Odbiorców i Dostawcy,
utworzenie warunków realizacji zobowiązań wynikających z umów na świadczenie usług w zakresie dostawy energii cieplnej,
zapewnienie oszczędnego i racjonalnego użytkowania energii cieplnej.
3. Regulamin niniejszy opracowany został na podstawie:
3.1. Art. 13 ust. 1 Ustawy o gospodarce komunalnej z dnia 20 grudnia 1996r.
(Dz. U. Nr 9 poz. 43 z 1997r., wraz z późniejszymi zmianami),
3.2. Kodeksu Cywilnego,
3.3. Ustawy z 10 kwietnia 1997r. - Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54 poz. 384 wraz z późniejszymi zmianami) oraz rozporządzeń z nią związanych.
4. Użyte w Regulaminie określenia oznaczają:
4.1. ustawa – ustawa z dnia 10 kwietnia 1997r. - Prawo energetyczne, ogłoszona w Dzienniku Ustaw Nr 54, poz. 348, wraz z późniejszymi zmianami,
4.2. ciepło – energia cieplna w wodzie gorącej o zmiennej temperaturze,
4.3. zamówiona moc cieplna – ustalona przez Odbiorcę największa moc cieplna, jaka w ciągu roku występuje w danym obiekcie dla warunków obliczeniowych, która powinna uwzględniać moc cieplną niezbędną dla:
a) pokrycia strat ciepła w obiekcie, zapewniającą utrzymanie normatywnej temperatury i wymiany powietrza w pomieszczeniach znajdujących się w tym obiekcie,
b) zapewnienia utrzymania normatywnej temperatury ciepłej wody w węźle cieplnym przygotowującym ciepłą wodę dla tego obiektu,
c) zapewniania prawidłowej pracy innych urządzeń lub instalacji, zgodnie z określonymi dla nich warunkami technicznymi i wymogami technologicznymi,
4.4. sieć ciepłownicza – połączone ze sobą urządzenia lub instalacje, służące do przesyłania i dystrybucji ciepła ze źródeł ciepła do obiektów, należące do Dostawcy,
4.5. przesyłanie - transport ciepła za pomocą sieci,
4.6. dystrybucja – rozdział i dostarczanie do Odbiorców ciepła za pomocą sieci,
4.7. zaopatrzenie w ciepło – procesy związane z dostarczaniem ciepła do Odbiorców,
4.8. urządzenia – urządzenia techniczne stosowane w procesach produkcji, przesyłu, dostawy i odbioru energii cieplnej,
4.9. instalacje – urządzenia z układami połączeń między nimi,
4.10. Dostawca – Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Lesznie z siedzibą przy ul. Spółdzielczej 12, prowadzące działalność gospodarczą, w zakresie dostarczania ciepła dla mieszkańców miasta Leszna, na podstawie koncesji udzielonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki,
4.11. Odbiorca – osoba fizyczna, osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, która pobiera ciepło od Dostawcy na podstawie zawartej umowy z Dostawcą,
4.12. taryfa dla ciepła – zbiór cen i stawek opłat oraz warunków ich stosowania, opracowany przez Dostawcę i wprowadzony jako obowiązujący dla określonych w nim Odbiorców w trybie określonym ustawą i rozporządzeń z nią związanych,
4.13. nielegalne pobieranie ciepła – pobieranie ciepła bez zawarcia umowy z Dostawcą, niezgodnie z zawartą umową lub niezgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie,
4.14. węzeł cieplny – połączone ze sobą urządzenia lub instalacje, służące do zmiany rodzaju lub parametrów nośnika ciepła dostarczonego z przyłącza oraz regulacji ilości ciepła dostarczonego do instalacji odbiorczych,
4.15. grupowy węzeł cieplny – węzeł cieplny obsługujący więcej niż jeden obiekt,
4.16. przyłącze – odcinek sieci ciepłowniczej, doprowadzający ciepło wyłącznie do jednego węzła cieplnego, albo odcinek zewnętrznych instalacji odbiorczych za grupowym węzłem cieplnym lub lokalnym źródłem ciepła, łączący te instalacje z obiektem,
4.17. wstępne warunki przyłączenia - techniczne warunki przyłączenia obiektu do sieci, określone i pisemnie wydane przez Dostawcę na podstawie złożonego przez Odbiorcę, nie posiadającego tytułu prawnego do korzystania z przyłączanego obiektu, pisemnego wniosku o określenie wstępnych warunków przyłączenia obiektu do sieci,
4.18. warunki przyłączenia - techniczne warunki przyłączenia obiektu do sieci, określone i pisemnie wydane przez Dostawcę na podstawie złożonego przez Odbiorcę, posiadającego tytuł prawny do korzystania z przyłączanego obiektu, wniosku o określenie warunków przyłączenia obiektu do sieci.
ROZDZIAŁ II
Ogólne warunki dostarczania energii cieplnej
1. Dostawca świadczy usługi w zakresie dostarczania energii cieplnej w oparciu o udzielone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki: koncesję na wytwarzanie ciepła oraz koncesję na przesyłanie i dystrybucję ciepła.
2. Dostawca świadczy usługi w zakresie dostarczania energii cieplnej na warunkach określonych w ustawie, w/w koncesjach oraz w zawartych z Odbiorcami umowach:
a) o przyłączenie do sieci,
b) o sprzedaż energii cieplnej,
c) o eksploatację węzła cieplnego.
3. Dostawca zobowiązany jest do utrzymania zdolności urządzeń, instalacji i sieci do realizacji dostaw ciepła do Odbiorcy w sposób ciągły i niezawodny, przy zachowaniu obowiązujących wymagań jakościowych oraz uwzględniając warunki techniczne i ekonomiczne uzgodnione przez strony w drodze umowy.
4. Dostawca gwarantuje dostarczenie energii cieplnej w ilości odpowiadającej mocy zamówionej, określonej w umowie o sprzedaż energii cieplnej z wyszczególnieniem zapotrzebowania na poszczególne cele dla każdego z zasilanych obiektów Odbiorcy.
5. W sezonie ogrzewczym, trwającym od września do maja, Dostawca rozpoczyna dostawę energii cieplnej, dla celów centralnego ogrzewania, na pisemny wniosek Odbiorcy, w którym Odbiorca podaje szczegółowy terminy rozpoczęcia dostawy. Dostawca kończy dostawę energii cieplnej w sezonie ogrzewczym na podstawie pisemnego wniosku Odbiorcy, w którym Odbiorca podaje szczegółowy termin zakończenia dostawy.
6. Dostawca na podstawie mocy zamówionej określa parametry regulacyjne dla węzła cieplnego, zależnie od warunków atmosferycznych według zasad obowiązujących dla systemu ciepłowniczego miasta Leszna.
7. Dostawca ustala opłaty za dostarczone do Odbiorcy ciepło na podstawie cen i stawek opłat zawartych w taryfie dla ciepła.
8. Taryfa dla ciepła zapewnia:
pokrycie uzasadnionych kosztów działalności Dostawcy w zakresie wytwarzania, przetwarzania, przesyłania i dystrybucji ciepła, kosztów modernizacji, rozwoju i ochrony środowiska, ochronę interesów Odbiorcy przed nieuzasadnionym poziomem cen.
9. Taryfa dla ciepła obowiązuje nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
10. Wprowadzanie zmian w Taryfie dla ciepła spowodowane zmianami cen i stawek opłat realizowane są w drodze aneksu do umowy o sprzedaż energii cieplnej, bez konieczności wypowiedzenia pozostałych warunków umowy.
11. Dostawca pisemnie zawiadamia Odbiorcę o rozpoczęciu stosowania taryfy dla ciepła co najmniej na 14 dni przed wprowadzeniem nowych cen i stawek opłat.
12. Dostawca może nie częściej niż raz na 12 miesięcy dostosowywać ceny i stawki opłat do zmieniających się warunków ekonomicznych.
ROZDZIAŁ III
Zasady zawierania i rozwiązywania umów z Odbiorcami
1. Umowy z Odbiorami o świadczenie usług w zakresie dostarczania energii cieplnej mogą być zawierane w każdym czasie, na warunkach obowiązujących u Dostawcy.
2. Podpisanie umowy z Odbiorcą następuje po złożeniu pisemnego wniosku oraz spełnieniu przez Odbiorcę wszystkich wymogów technicznych i prawnych stawianych przez Dostawcę.
3. Umowy zawierane są na czas określony lub nieokreślony.
4. Stronom przysługuje prawo wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony lub jej warunków z sześciomiesięcznym okresem wypowiedzenia licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie.
Strony za obopólnym porozumieniem mogą skrócić okres wypowiedzenia.
5. Rozwiązanie umowy może nastąpić wyłącznie w formie pisemnej:
5.1. w przypadku rezygnacji z usług ciepłowniczych, po fizycznym odcięciu od sieci przesyłowej, z zachowaniem okresu wypowiedzenia określonego w punkcie 4 niniejszego rozdziału,
5.2. w przypadku nieuregulowania należności za pobraną energię cieplną za okres dłuższy niż dwa miesiące, w trybie natychmiastowym.
Po rozwiązaniu umowy dokonuje się:
d) zamknięcia przyłącza,
e) demontażu urządzenia kontrolno-pomiarowego, w przypadku gdy stanowi własność Dostawcy,
f) spisania przy udziale stron protokołu zakończenia dostaw energii cieplnej, stanowiącego podstawę do nie naliczania dalszych opłat.
6. W przypadku zmiany Odbiorcy:
6.1. poprzedni Odbiorca, jest zobowiązany do:
a) powiadomienia Dostawcy o zmianie Odbiorcy w ciągu 7 dni od daty zmiany,
b) uregulowania wszelkich ewentualnych kwot należnych Dostawcy wynikających z zawartych umów.
6.2. Nowy Odbiorca ma obowiązek niezwłocznego podpisania umów, po udokumentowaniu swoich praw do korzystania z obiektu.
ROZDZIAŁ IV
Warunki rozpoczęcia dostarczania energii cieplnej
1. Dostawca zobowiązuje się do rozpoczęcia lub wstrzymania dostawy energii cieplnej na pisemny wniosek Odbiorcy (punkt 5 rozdziału II niniejszego Regulaminu):
- w ciągu 12 godzin od momentu otrzymania wniosku w dniu roboczym do godziny 14oo,
- w ciągu 24 godzin od momentu otrzymania wniosku w dniu roboczym po godzinie 14oo,
- w pierwszym dniu roboczym po dniu wolnym u Dostawcy, w którym wpłynął wniosek.
2. W przypadku konieczności wykonania nowego przyłącza i węzła cieplnego, przyłączenie obiektów Odbiorcy do miejskiej sieci ciepłowniczej nastąpi na podstawie dokumentacji technologicznej uzgodnionej przez Dostawcę.
Zakres prac projektowych obejmuje:
- projekt sieci cieplnej wysokoparametrowej w technologii rur preizolowanych,
- projekt technologii węzła cieplnego dla potrzeb grzewczych.
Realizacja prac projektowych odbywa się w oparciu o wydane przez Dostawcę warunki techniczne przyłączenia, ważne przez dwa lata oraz zawartą umowę o przyłączenie do sieci cieplnej.
3. Do zrealizowania przyłączenia Odbiorcy do sieci ciepłowniczej należy wykonać następujący zakres robót budowlano – montażowych:
budowę sieci ciepłowniczej zgodnie z opracowanym projektem budowlanym, o którym mowa w punkcie 2,
wykonanie technologii węzła cieplnego zgodnie z opracowanym projektem budowlanym, o którym mowa w punkcie 2.
Odbiorca może zlecić wykonanie robót budowlanych wybranemu przez siebie wykonawcy posiadającemu uprawnienia do wykonania przedmiotowych robót.
Koordynacja prac mających na celu przyłączenie obiektów Odbiorcy do sieci ciepłowniczej należy do Dostawcy. O terminie przystąpienia do robót Odbiorca zobowiązany jest powiadomić Dostawcę w formie pisemnej, co najmniej na 10 dni przed ich rozpoczęciem.
Termin wykonania przyłączenia gwarantującego rozpoczęcie dostawy ciepła określa umowa o przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Próba końcowa i ostateczny odbiór przyłącza oraz węzła cieplnego następuje niezwłocznie po rozpoczęciu sezonu grzewczego. Wyniki prób i odbiorów potwierdzone przez strony zostają zawarte w protokołach spisanych podczas próby i odbioru.
4. O ile przyłączenie Odbiorcy do sieci ciepłowniczej wymaga modernizacji bądź rozbudowy istniejącej sieci ciepłowniczej, wówczas finansowanie niezbędnych prac odbywa się zgodnie z następującymi zasadami:
a) wyłącznie ze środków Dostawcy, jeżeli zadanie to znajduje się w zatwierdzonym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo kierunki rozwoju gminy określone w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,
b) w pozostałych przypadkach finansowanie tych prac strony ustalają umownie.
5. Wszelkie zmiany warunków dostarczania ciepła związane ze zmianami technicznymi sieci ciepłowniczej, urządzeń lub instalacji wewnętrznej wymagają akceptacji Dostawcy i Odbiorcy oraz zatwierdzenia ich poprzez podpisanie aneksu do umowy o sprzedaż energii cieplnej.
ROZDZIAŁ V
Prawa Odbiorcy
Odbiorca ma prawo:
1. Ubiegać się o zawarcie z Nim przez Dostawcę umowy o sprzedaż energii cieplnej, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki dostarczania, a Odbiorca spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru oraz posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu, do którego ciepło ma być dostarczane.
2. Domagać się dostawy ciepła na warunkach określonych umową o sprzedaż energii cieplnej.
3. Żądać od Dostawcy przeprowadzenia kontroli funkcjonowania urządzeń kontrolno-pomiarowych należących do Dostawcy na zasadach określonych w rozdziale VIII niniejszego Regulaminu.
4. Wystąpić do Dostawcy o udzielenie mu pomocy, na zasadzie odpłatności, przy usuwaniu awarii na urządzeniach ciepłowniczych stanowiących własność Odbiorcy.
5. Dochodzić bonifikaty wynikającej z niedotrzymania lub nienależytego wykonania usług przez Dostawcę na warunkach określonych w rozdziale VIII niniejszego Regulaminu oraz w umowie o sprzedaż energii cieplnej.
6. Zgłaszać reklamacje dotyczące wysokości naliczonych opłat za ciepło w terminie i na zasadach określonych w punktach: 10,11 i 12 rozdziału IX niniejszego Regulaminu.
7. Zgłaszać skargi i wnioski do Dostawcy na warunkach określonych w rozdziale XIII niniejszego Regulaminu.
8. Zapoznania się w siedzibie Dostawcy z treścią obowiązujących taryf dla ciepła i przepisów dotyczących warunków dostarczania ciepła.
9. Wnioskować o zmianę warunków dostarczania ciepła związanych ze zmianami technicznymi sieci cieplnej, urządzeń lub instalacji odbiorczej na zasadach określonych w punkcie 5 rozdziału IV niniejszego Regulaminu.
Rozdział VI
Prawa Dostawcy
Dostawca ma prawo:
1. Nadzorować i kontrolować prace związane z realizacją elementów systemu ciepłowniczego, pod względem zgodności ich realizacji z dokumentacją techniczną uzgodnioną przez Dostawcę, warunkami przyłączenia wydanymi przez Dostawcę oraz pod względem jakości wykonywanych robót.
W tym celu ma prawo wstępu na plac budowy oraz zamieszczania uwag i uzgodnień w dokumentach sporządzonych w czasie trwania robót, tj. w dzienniku budowy, protokołach odbiorów częściowych i protokole odbioru końcowego.
2. Uczestniczyć w odbiorze w/w prac oraz żądać od wykonawców realizacji wydanych zaleceń, warunkujących prawidłowe funkcjonowanie i eksploatację wykonywanych elementów systemu ciepłowniczego.
3. Dokonywać, przynajmniej raz w roku, kontroli funkcjonowania urządzeń ciepłowniczych Odbiorcy.
4. W przypadku rozwiązania umowy o sprzedaż energii cieplnej, Dostawca ma prawo do demontażu własnych urządzeń kontrolno-pomiarowych znajdujących się w węzłach Odbiorcy
5. Przerwać lub ograniczyć dostarczanie ciepła w przypadkach i na zasadach opisanych w rozdziale XII niniejszego Regulaminu.
Rozdział VII
Obowiązki Odbiorcy
Odbiorca ma obowiązek:
1. Odbierać i używać ciepło zgodnie z warunkami określonymi w umowie o sprzedaż energii cieplnej.
2. Zapewnić prawidłową eksploatację urządzeń i instalacji wewnętrznej stanowiących własność Odbiorcy oraz dokonywać niezbędnych napraw na swój koszt, z wyjątkiem napraw uszkodzeń wynikających z winy Dostawcy. Koszty takich napraw obciążają Dostawcę.
3. Dokonywać legalizacji urządzeń kontrolno-pomiarowych stanowiących jego własność, w czasie wyznaczonym przez obowiązujące przepisy.
4. Zabezpieczenia przed dostępem do pomieszczeń węzła cieplnego osób niepowołanych.
5. Utrzymywać pomieszczenia, w których znajduje się węzeł cieplny, w sposób eliminujący możliwość mechanicznego uszkodzenia lub kradzieży urządzeń, a ponadto:
5.1. pokryć w pełnej wysokości straty wynikające z uszkodzenia, zniszczenia lub utraty urządzeń będących własnością Dostawcy,
5.2. zachować w stanie nienaruszonym plomby założone przez Dostawcę na urządzeniach kontrolno-pomiarowych oraz na instalacji.
6. Niezwłocznie zawiadomić Dostawcę o zauważonych uszkodzeniach, awariach lub nieprawidłowościach wskazań urządzeń kontrolno-pomiarowych.
Zawiadomienie nie zwalnia Odbiorcy od obowiązku płacenia bieżących należności za ciepło.
7. Zapewnić Dostawcy:
7.1. dostęp do przyrządów kontrolno-pomiarowych zainstalowanych u Odbiorcy,
7.2. możliwość przeprowadzenia kontroli stanu urządzeń odbiorczych oraz kontroli dotrzymania przez Odbiorcę warunków umowy o sprzedaż energii cieplnej,
7.3. możliwość wykonywania prac związanych z eksploatacją urządzeń Dostawcy zainstalowanych u Odbiorcy. W przypadku braku możliwości dokonania odczytu przyrządów pomiarowych przez Dostawcę lub, gdy Odbiorca odmawia dokonania niezbędnych napraw urządzeń kontrolno-pomiarowych mają zastosowanie procedury przedstawione w punkcie 5 rozdziału IX niniejszego regulaminu.
8. Uzgodnić z Dostawcą planowane zmiany i modernizacje urządzeń stanowiących własność Odbiorcy.
9. Pokryć koszty ubytków nośnika ciepła wynikających z jego winy. Opłata za ubytki liczona będzie w oparciu o ceny zawarte w Taryfie dla ciepła.
10. W przypadku planowanego zrzutu i uzupełniania w instalacji powiadomić Dostawcę o tym fakcie najpóźniej 2 dni wcześniej.
Odbiorcy zabrania się w szczególności:
1. Zrywania plomb nałożonych przez Dostawcę.
2. Przemieszczania urządzeń kontrolno-pomiarowych, zakłócania ich funkcjonowania, oraz niszczenia i uszkadzania tych urządzeń.
ROZDZIAŁ VIII
Obowiązki Dostawcy
Dostawca ma obowiązek:
1. Zawierać umowy o świadczenie usług związanych z dostawą energii cieplnej z Odbiorcami albo podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki dostarczania, a ubiegający się o zawarcie umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci cieplnej i odbioru ciepła.
2. Zapewnić Odbiorcy świadczenie usług związanych z dostawą energii cieplnej z uwzględnieniem warunków technicznych i ekonomicznych, uzgodnionych z Odbiorcą w drodze umowy o sprzedaż energii cieplnej.
3. Zapewnić:
a) prawidłowe utrzymanie i funkcjonowanie urządzeń służących do przesyłania i dystrybucji energii cieplnej, w stanie odpowiadającym wymogom odpowiednich przepisów i norm dotyczących budowy i eksploatacji,
b) naprawę na swój koszt urządzeń i instalacji stanowiących własność Dostawcy, z wyjątkiem przypadku, gdy naprawa lub wymiana wynika z winy Odbiorcy. W takim przypadku koszt z tytułu naprawy ponosi Odbiorca.
4. Natychmiastowego reagowania na wszelkie zgłoszenia dotyczące zakłóceń w dostawie energii cieplnej, a w przypadkach uzasadnionych sporządzania „Protokółu kontroli parametrów pracy węzła cieplnego” z podaniem danych do obliczenia opustów lub bonifikat. Protokół podpisują przedstawiciele Odbiorcy i Dostawcy.
5. Zapewnić Odbiorcy lub upoważnionym przez niego osobom możliwość przeprowadzenia kontroli dotrzymywania przez Dostawcę warunków umowy o sprzedaż energii cieplnej.
6. W przypadku, gdy urządzenia kontrolno-pomiarowe należą do Dostawcy, dokonywać na własny koszt kontroli funkcjonowania tych urządzeń:
6.1. z własnej inicjatywy, bez pobierania dodatkowych opłat od Odbiorcy,
6.2. na żądanie Odbiorcy:
a) sprawdzić prawidłowość działania licznika w miejscu jego zainstalowania w terminie 3 dni od daty zgłoszenia żądania,
b) w razie potrzeby wymontować zakwestionowany licznik i sprawdzić go w laboratorium,
c) doręczyć Odbiorcy protokół sprawdzenia licznika w ciągu 14 dni od daty sprawdzenia prawidłowości jego działania.
6.3. Odbiorca pokrywa koszty sprawdzania licznika jedynie, gdy licznik był sprawdzony w laboratorium na żądanie Odbiorcy i nie stwierdzono błędu wskazań większego od określonego przepisami dla danej klasy dokładności, ani innych wad powodujących nieprawidłowe działanie licznika.
7. Po sprawdzeniu nieprawidłowości wskazań licznika przeprowadzić rozliczenia z Odbiorcą, w oparciu o szacowane przez Dostawcę teoretyczne zapotrzebowanie energii cieplnej obliczone według zasad zawartych w rozdziale IX niniejszego regulaminu i w umowie o sprzedaż energii cieplnej.
8. Powiadomić Odbiorcę o terminach planowych przerw w dostarczaniu energii cieplnej na wykonanie remontów urządzeń lub prac związanych z realizacją inwestycji związanych z funkcjonowaniem sieci cieplnej.
8.1. Powiadomić pisemnie o terminie planowanej przerwy co najmniej na 30 dni przed terminem rozpoczęcia przerwy.
8.2. W przypadku planowanych przerw lub ograniczeń w dostawie energii cieplnej powiadomić Odbiorcę za pomocą środków masowego przekazu lub w inny sposób, nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem przerwy lub ograniczenia.
9. Niezwłocznie powiadomić Odbiorcę o awaryjnej przerwie w dostawie energii cieplnej i o przewidywanym terminie wznowienia dostawy.
10. Niezwłocznie, tj. po ustaleniu wielkości szkody, uregulować ewentualne roszczenia z tytułu odszkodowania za skutki prowadzonych przez Dostawcę robót oraz awarii urządzeń będących własnością Dostawcy.
11. Określić na pisemny wniosek Odbiorcy warunki przyłączenia i dostarczania energii cieplnej.
12. Uzgodnić lub przedstawić opinie na temat przedłożonej przez Odbiorcę dokumentacji technicznej w ciągu 14 dni.
13. W przypadku naruszenia zasad dotyczących dostawy energii cieplnej Dostawca udziela Odbiorcy opustu i bonifikat w wysokości i na zasadach określonych rozdziale X niniejszego regulaminu, w taryfie dla ciepła oraz w umowie o sprzedaż energii cieplnej.
ROZDZIAŁ IX
Zasady rozliczania i regulowania należności
za usługi w zakresie dostarczania energii cieplnej
1. Rozliczenia z tytułu dostarczania energii cieplnej dokonywane są według zasad i przepisów określonych w:
- Ustawie,
- Rozporządzeniu taryfowym,
- Rozporządzeniu przyłączeniowym,
- Taryfie dla ciepła.
2. Należności związane z usługą dostawy ciepła należy uiszczać zgodnie z zawartą umową o sprzedaż energii cieplnej i obowiązującą taryfą dla ciepła, w terminach podanych na fakturze.
Szczegółowe warunki rozliczeń za dostarczone ciepło reguluje umowa o sprzedaż energii cieplnej.
3. Podstawą obliczania należności z tytułu dostarczania energii cieplnej są wskazania urządzeń kontrolno-pomiarowych.
4. Odbiorca ponosi opłaty za ciepło dostarczone do jego obiektów według cen i stawek ustalonych przez Dostawcę, zawartych w Taryfie dla ciepła.
5. W przypadku braku dostępu do urządzeń kontrolno-pomiarowych i możliwości dokonania odczytu Dostawca wyznacza nowy termin odczytu. Jeżeli w nowym terminie odczyt z urządzeń kontrolno-pomiarowych jest niemożliwy, wówczas należność obliczona jest w oparciu o szacowany przez Dostawcę pobór energii cieplnej. Ewentualne różnice, wynikające z rozbieżności pomiędzy szacowanym przez Dostawcę zużyciem ciepła, a jego rzeczywistym zużyciem przez Odbiorcę, będą rozliczone po dokonaniu odczytu, na fakturze w następnym okresie rozliczeniowym.
Dalsze uniemożliwianie dokonywania odczytów upoważnia Dostawcę do wstrzymania dostawy energii cieplnej. Wznowienie dostawy energii cieplnej następuje po umożliwieniu dokonania odczytu Dostawcy oraz wpłaceniu należności za dostarczoną energię cieplną.
6. W przypadku zwłoki Odbiorcy w uiszczaniu należności za dostarczone ciepło w terminie określonym umową o sprzedaż energii cieplnej, Dostawca naliczy odsetki ustawowe.
7. Jeżeli opłaty nie są uiszczone przez Odbiorcę w wyznaczonym terminie, Dostawca, po pisemnym wezwaniu Odbiorcy do zapłaty i powiadomieniu Odbiorcy o grożących mu sankcjach z tytułu nieuregulowania należności, ma prawo, po upływie 30 dni od wyznaczonego terminu dodatkowego, wstrzymać dostawę energii cieplnej.
Wznowienie dostawy ciepła następuje po udokumentowaniu przez Odbiorcę uiszczenia należnych kwot, opłaceniu kosztów poniesionych przez Dostawcę związanych ze wstrzymaniem i wznowieniem dostawy ciepła.
8. W razie stwierdzenia nielegalnego poboru energii cieplnej Dostawca:
8.1. oblicza należność za cały okres udowodnionego nielegalnego pobierania energii cieplnej, według stawek określonych w umowie, powiększonych dwukrotnie,
8.2. obciąża Odbiorcę kosztami poniesionymi w związku z likwidacją nielegalnego poboru energii cieplnej,
8.3. jeżeli okresu trwania nielegalnego pobierania energii cieplnej nie można ustalić, nalicza karę w wysokości jednorocznej opłaty za szacowane teoretycznie zużycie ciepła w okresie udowodnionego nielegalnego poboru energii cieplnej.
9. Za nielegalne pobieranie energii cieplnej uważa się pobieranie tej energii:
9.1. bez zawarcia umowy z Dostawcą,
9.2. niezgodnie z warunkami umowy zawartej z Dostawcą,
9.3. w wyniku samowolnego przyłączenia się do sieci cieplnej Dostawcy,
9.4. przy samowolnym całkowitym lub częściowym pominięciu licznika albo samowolnie przerobionym bądź celowo uszkodzonym liczniku lub celowej zmianie jego wskazań,
9.5. przy samowolnym usunięciu lub zmianie urządzenia regulującego ilość pobieranego nośnika energii cieplnej.
10. W przypadku zastrzeżeń co do wysokości wykazanego na fakturze zużycia ciepła Odbiorca ma prawo zgłoszenia reklamacji w terminie 14 dni od daty otrzymania faktury. Zgłoszenie reklamacji nie powoduje wstrzymania obowiązku uregulowania należności. Dostawca ma obowiązek rozpatrzenia reklamacji w ciągu 10 dni.
11. W przypadku uznania reklamacji przez Dostawcę, Odbiorca w ciągu 14 dni otrzyma fakturę korygującą.
12. Do warunków reklamacji mają zastosowania ogólnie obowiązujące przepisy.
ROZDZIAŁ X
Opusty i bonifikaty
1. Zakłócenia lub awarie w pracy sytemu ciepłowniczego powodujące przerwy lub ograniczenia w dostawie energii cieplnej na cele ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej stanowią podstawę udzielenia opustów i bonifikat.
1.1. Przez ograniczenia w dostawie energii cieplnej należy rozumieć zmniejszenie w okresie doby dostawy energii cieplnej na cele ogrzewania o 10% ¸ 40% mocy zamówionej w przeliczeniu na warunki obliczeniowe.
1.2. Przez przerwę w dostawie energii cieplnej rozumie się brak dostawy lub zmniejszenie dostawy energii cieplnej na cele ogrzewania i wentylacji w okresie doby o więcej niż 40% mocy zamówionej w przeliczeniu na warunki obliczeniowe.
1.3. Brak dostawy z winy Dostawcy lub obniżenie temperatury ciepłej wody użytkowej na wyjściu z węzła cieplnego poniżej 45oC.
2. Naliczanie opustów i bonifikat następuje w okresach rozliczeniowych.
3. Dostawca nie udzieli opustów w przypadku:
3.1. przerw lub ograniczeń trwających krócej niż 24 godziny, jeżeli ich ilość nie jest większa od dwóch w okresie rozliczeniowym,
3.2. przerw lub ograniczeń wprowadzonych na polecenie władz administracyjnych,
3.3. planowanych przerw konserwacyjno – remontowych.
4. Z tytułu niedotrzymania przez Dostawcę terminów rozpoczęcia i zakończenia dostawy ciepła jak i niedotrzymania terminów trwania planowanych przerw remontowych, Odbiorca otrzyma bonifikaty za każdą rozpoczętą dobę opóźnienia.
5. Wysokość opustów i bonifikat oraz sposób ich obliczania określa się stosując postanowienia rozdziału IV Rozporządzenia taryfowego.
ROZDZIAŁ XI
Kary umowne obciążające strony
1. Dostawca zapłaci Odbiorcy kary umowne w przypadku niedotrzymania warunków umowy o sprzedaż energii cieplnej, w zakresie nie zapewniania dostawy ciepła lub ograniczenia w jej dostarczaniu, na warunkach określonych w umowie, z wyłączeniem sytuacji, gdy ograniczenia i przerwy nie wynikają z winy Dostawcy.
2. Odbiorca zapłaci Dostawcy kary umowne w przypadku:
2.1. nielegalnego poboru energii cieplnej
2.2. poboru ciepła przez okres w ilości większej niż wynika to z mocy zamówionej, to znaczy, gdy nastąpi przekroczenie mocy zamówionej odniesionej do warunków rzeczywistych,
2.3. poboru wody uzdatnionej z instalacji wewnętrznej lub z sieci ciepłowniczej.
3. Wysokość kar oraz sposób ich obliczania określa się stosując postanowienia rozdziału IV Rozporządzenia taryfowego.
ROZDZIAŁ XII
Warunki wstrzymania lub ograniczenia dostarczania energii cieplnej
1. Dostawca może natychmiast przerwać lub ograniczyć dostarczanie energii cieplnej w razie stwierdzenia:
1.1 zagrożenia bezpieczeństwa obsługi lub otoczenia,
1.2 pobierania energii cieplnej w sposób zagrażający urządzeniom Dostawcy bądź zakłócający jej dostarczanie innym Odbiorcom,
1.3 nielegalnego pobierania energii cieplnej, o którym jest mowa w punkcie 9 rozdziału IX niniejszego Regulaminu.
2. Dostawca może przerwać lub ograniczyć dostarczanie energii cieplnej w razie:
2.1. usunięcia lub zmiany urządzenia regulującego ilość pobieranego nośnika energii cieplnej lub samowolnego zwiększenia przez Odbiorcę ilości pobieranego nośnika energii cieplnej albo używania ciepła niezgodnie z warunkami umowy,
2.2. złego stanu technicznego urządzeń odbiorczych i nie podejmowania przez Odbiorcę działań w celu poprawy tego stanu,
2.3. zalegania z zapłatą należności za dostarczoną energię cieplną (zgodnie z punktem 7 rozdziału IX niniejszego regulaminu).
3. Przerwanie lub ograniczenie dostarczania ciepła, o którym mowa w punkcie 2 niniejszego rozdziału, może nastąpić:
3.1. po upływie 3 dni od doręczenia Odbiorcy zawiadomienia o stwierdzeniu stanu faktycznego określonego w punkcie 2.1. niniejszego rozdziału,
3.2. po upływie 14 dni od wyznaczonego terminu w doręczonym Odbiorcy wezwaniu do usunięcia złego stanu technicznego urządzeń,
3.3. po upływie 30 dni od daty wyznaczonego terminu dodatkowego uregulowania należności.
4. Dostawca zastrzega sobie prawo do płatnej przerwy w dostawie energii cieplnej w okresie od dnia 31 maja do dnia 1 września w celu przeprowadzenie niezbędnych remontów i modernizacji sieci cieplnej oraz urządzeń.
Przerwa w dostawie energii ciepłowniczej nie może trwać dłużej niż 10 dni.
Szczegółowe warunki uzgodnienia i powiadamiania Odbiorców o planowanej przerwie w dostawie energii cieplnej przedstawiono rozdziale VIII niniejszego Regulaminu.
ROZDZIAŁ XIII
Skargi, wnioski, spory
1. Skargi i wnioski może składać każdy Odbiorca w interesie własnym, a także w interesie społecznym. Skargi i wnioski należy składać w siedzibie Dostawcy w Lesznie przy ulicy Spółdzielczej 12.
2. O tym, czy pismo jest skargą albo wnioskiem, decyduje treść pisma, a nie jego forma zewnętrzna.
3. Skargi i wnioski Dostawca będzie rozpatrywał bez zbędnej zwłoki, nie późnej niż w ciągu 14 dni od dnia ich otrzymania. W szczególnych przypadkach termin może zostać przedłużony do 1 miesiąca.
4. Skargi będą rozpatrywane przez pracowników Dostawcy odpowiedzialnych za ich rozpatrzenie i załatwienie według Regulaminu Organizacyjnego Dostawcy.
5. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym Regulaminie zastosowanie mają przepisy obowiązujące w dziedzinie gospodarki energetycznej i dotyczące warunków dostarczania energii cieplnej oraz przepisy Kodeksu Cywilnego.
6. W sprawach nie unormowanych umowami zastosowanie mają przepisy Ustawy Prawo energetyczne z dnia 10.04.1997 (Dz. U. Nr 54 poz. 384 wraz z późniejszymi zmianami) oraz rozporządzenia z nią związane.
7. Spory mogące wyniknąć ze stosunku objętego umową strony poddają pod rozstrzygnięcie sądu właściwego miejscowo dla siedziby Dostawcy.
ROZDZIAŁ XIV
Postanowienia końcowe
1. Określone w Regulaminie obowiązki i uprawniania wiążą strony stosownie do postanowień Kodeksu Cywilnego.
Wszelkie zmiany w Regulaminie wymagają zatwierdzenia przez Zarząd Miasta Leszna.
2. Regulamin obowiązuje od dnia zatwierdzenia go przez Zarząd Miasta Leszna, tj. od dnia 9 stycznia 2002r.
3. Regulamin dostarczony zostanie każdemu Odbiorcy usług Spółki, a potencjalni Odbiorcy otrzymają go na życzenie.